Poliklinika Sunce pripremila Vlaje za Himalaje

Ekspedicija „Vlaji na Himalaji“, u kojoj su uglavnom planinari podrijetlom iz Dalmatinske zagore, krenula je iz zagrebačke Zračne luke Franjo Tuđman 12. rujna u osvajanje vrha Mera Peak visokog 6476 metara. Vođa ekspedicije je alpinist, pripadnik HGSS-a i putopisac Stipe Božić. U ekspediciji koja broji 18 članova su i glumac Vedran Mlikota te glazbenik Hrvoje Rupčić, vođa Cubisma. Svi članovi ekspedicije uoči putovanja prošli su detaljne sistematske preglede u Poliklinikama Sunce u Zagrebu i Splitu i zahvaljujući najsuvremenijim dijagnostičkim aparatima i laboratorijskim pretragama dobili detaljan uvid u svoje zdravstveno stanje. Vrhunski liječnici Poliklinike dali su i savjete o tome kako paziti na zdravlje tijekom ove, za organizam iznimno zahtjevne planinarske rute. Inače, ova ekspedicija bit će popraćena i znanstvenim istraživanjem koje vodi prof. dr. sc. Lana Ružić s Katedre za medicinu sporta i vježbanja KIF-a, pa će laboratorijska i ergometrijska testiranja obavljena u Poliklinikama Sunce poslužiti i u znanstvene svrhe.
Ekspedicija „Vlaji na Himalaji“ trajat će, naime, 28 dana, a za ovaj izazovan pothvat Vlaji su se pripremali godinu dana. Najviše su trenirali na Biokovu, a penjali su se i na Sljeme, Dinaru, Triglav, alpske vrhove…

„Uzbuđen sam, napokon krećemo! Šest puta sam pakirao stvari. Imamo pravo na 30 kilograma u bunkeru i još osam u ručnoj prtljazi, a to doista nije puno s obzirom na to koliko opreme trebamo nositi. Zato smo se dogovorili i rasporedili koliko će tko nositi špeka, čvaraka, energetskih pločica, kave, vitamina i slično“, kaže Hrvoje Rupčić.
Najviše članova ekspedicije, njih devetero, su iz Zagvozda, rodnog mjesta glumca Vedrana Mlikote, a čeka ih 22 dana pješačenja i 10 sati penjanja na dan. No zahvaljujući dobroj fizičkoj pripremi, detaljnim zdravstvenim pretragama u najmodernijim poliklinikama u Hrvatskoj, ali i izdržljivim vlaškim genima, članovi ekspedicije jedva su čekali da se ukrcaju na avion i mnogi od njih započnu svoju pustolovinu života.
Članovi ekspedicije zahvalili su Poliklinici Sunce na potpori, a liječnici i medicinsko osoblje poželjeli su im sretan put, dobro vrijeme i uspješnu ekspediciju.

Zagreb, 12.09.2017 -  Ekspedicija sa Stipom Božićem krenula u osvajanje Himalaje.
Ekspediciju od petnaestak članova Hrvatskog planinarskog društva Sv. Jure iz Zagvozda predvodi svjetski alpinist Stipe Božić koji s osvajanjem Himalaje ima dugi staž od dvadesetak godina.
Na okupljanje ove ekspedicije odlučio se zagvožđanin glumac Vedran Mlikota koji je i sam prije nekoliko godina sa Stipom Božićem bio na Himalaji.
Ekspedicija "Vlaji na Hmalaji" planira 29 dana provesti u Nepalu.
Zagreb, 12.09.2017 -  Ekspedicija sa Stipom Božiæem krenula u osvajanje Himalaje.
Ekspediciju od petnaestak èlanova Hrvatskog planinarskog društva Sv. Jure iz Zagvozda predvodi svjetski alpinist Stipe Božiæ koji s osvajanjem Himalaje ima dugi staž od dvadesetak godina.
Na okupljanje ove ekspedicije odluèio se zagvožðanin glumac Vedran Mlikota koji je i sam prije nekoliko godina sa Stipom Božiæem bio na Himalaji.